Navigace Objednat se 774 257 292

Reendodontické ošetření

Reendodontické ošetření je opětovné ošetření kořenového systému zubu po předchozím neúspěšném endodontickém ošetření.

Potřebuji reendodontické ošetření?

Nejčastější indikací reendodontického ošetření je přetrvávající infekce v kořenovém systému zubu. Jedná se o již endodonticky léčené zuby, kdy původní ošetření mohlo selhat v důsledku nedostatečného postendodontického ošetření (uvolnění dostavby zubu, nepřesná korunková náhrada-reinfekce), nedostatečného endodontického ošetření (nedostatečné mechanicko-chemické opracování stěn kořenových kanálků, zavlečení infekce do kořenového systému v průběhu léčby, nedostatečné zaplnění kanálků, nenalezení všech kořenových kanálků a podobně).

Otázky a odpovědi

Jaký je postup reendodontického ošetření?

Postup ošetření je totožný s endodontickým ošetřením. Odlišností je pak nutnost dokonalého vyjmutí infikované kořenové výplně, což může délku ošetření značně prodloužit. Rovněž je zde vyšší riziko neprůchodnosti kořenových kanálků (často přítomný oddělený nástroj, obliterace, zářezy ve stěnách po předchozím ošetřením) a tím vyšší riziko neúspěchu.

Jaká je prognóza reendodontického ošetření?

Prognóza reendodontického ošetření je velmi variabilní v závislosti na komplikovanosti zákroku. Úspěšnost reendodontického ošetření se pohybuje v rozsahu 70 -75%.

Není lepší si zub nechat vytrhnout?

Vlastní zub v dutině ústní nenahradí žádná aktuálně dostupná náhrada. Endodontické / reendodontické ošetření je tedy volbou číslo jedna. Teprve při selhání endodontické / reendodontické terapie je doporučena náhrada zubu autotransplantátem / implantátem / můstkem / snímatelnou náhradou.



Zavřít
Načítám