Technologie
Digital smile design. Virtuální ortodontický set-up. Navigovaná implantace. 3D design protetických prací. Mikroskopická endodoncie. Kompletní digitální workflow.
TechnologieEndodontické ošetření = ošetření kořenového systému zubu s cílem jeho zachování v dutině ústní jako funkční jednotky.
Nejčastěji pacient přichází s bolestí zubu – se zánětem zubního nervu (hluboký kaz, po předchozím ošetření, úrazy) nebo v souvislosti s tzv. apikální periodontitidou (váček kolem kořene zubu) a jejím akutním vzplanutím
Apikální periodontitida souvisí s přítomností infekce uvnitř kořenového systému – bakterie a jejich toxiny vycestovávají cestou kořenových kanálků do okolní tkáně a vyvolávají zde odpověď obranného imunitního systému v podobě zánětu
Hluboký kaz zasahující do dřeňové dutiny – při odvrtávání infikované tkáně dojde k situaci s otevřením zubní dřeně a vpřípadě nemožnosti provedení přímého překrytí (výkon se snahou zachovat zub vitální) je zub potřeba endodonticky ošetřit
Postendodontické ošetření = ošetření zubu po endodontickém ošetření –zuby vyžadující endodontické ošetření jsou mnohdy značně destruované (rozsáhlý kaz, úraz) a další jejich oslabení je způsobeno nutností vytvoření přístupu k samotným kořenovým kanálkům (bez bezpečného přístupu nelze zub dostatečně a spolehlivě ošetřit), takto oslabené zuby jsou velmi náchylné k frakturám (zlomeninám), které často končí extrakcí zubu
Cílem postendodontického ošetření je snížit riziko fraktury zubu a obnova původní funkce zubu (žvýkání, estetika, fonace)
Málokdy stačí pouze dostavba bílou výplní (nezajistí rovnoměrný přenos žvýkacího tlaku na oslabené zbylé obvodové stěny zubu = riziko fraktury a ztráty zubu)
Zub je často třeba ošetřit proteticky (onlay, overlay, polokorunka, korunka, můstek – náhrady umožňující rozložení žvýkacího tlaku na zbylé tkáně = snížení rizika fraktury zubu) –postendodontické ošetření je tedy VŽDY součástí endodontického ošetření a nelze jej vynechat
Nejčastější příčinnou selhání endodontického ošetření je absence postednodontického ošetření nebo nesprávné postendodontické ošetření!
Všechny zákroky jsou prováděny v lokální anestezii, takže endodontické ošetření je v současné době nebolestivé. Výjimkou mohou být zuby se silným akutním zánětem, kde se snižuje účinek lokální anestezie.
Bolest po endodontickém ošetření není zpravidla výrazná, většinou přetrvává první dva dny a poté mizí. Vnímavější jedinci mohou sáhnout po běžně dostupných analgeticích.
Úspěšnost moderní endodoncie (strojové opracování, použití zvětšovací optiky, dodržování dezinfekčních protokolů, hermetické uzavření kanálků, adekvátní postendodontické ošetření) se pohybuje v rozsahu 90 -96%.
Jak lze hodnotit úspěch endodontického ošetření?
Základním kritériem úspěšného endodontického ošetření je přítomnost klidného zubu v dutině ústní bez známek periapikálního projasnění na RTG snímku (bez známek váčku). Nutno však podotknout, že váčky se mohou hojit i řadu let. Za neúspěch endodontické terapie se pak považuje, pokud nedojde ke zmenšení nálezu na RTG snímku ani po 4 letech od endodontické terapie.
Endodontické ošetření je velmi časově a přístrojově (zvětšovací optika, strojové opracování, vertikální kondenzace gutaperčové výplně) nákladný způsob záchrany zubu, což se samozřejmě také odráží na ceně ošetření. V současné době pojišťovny tento moderní přístup ošetření nehradí a endodontické ošetření „na pojišťovnu“ je jen odkladem kleští s výrazným prodražením náhrady zubu.
Reendodontické ošetření = opětovné ošetření kořenového systému zubu po předchozím neúspěšném endodontickém ošetření
Nejčastější indikací reendodontického ošetření je přetrvávající infekce v kořenovém systému zubu. Jedná se o již endodonticky léčené zuby, kdy původní ošetření mohlo selhat v důsledku nedostatečného postendodontického ošetření (uvolnění dostavby zubu, nepřesná korunková náhrada-reinfekce), nedostatečného endodontického ošetření (nedostatečné mechanicko-chemické opracování stěn kořenových kanálků, zavlečení infekce do kořenového systému v průběhu léčby, nedostatečné zaplnění kanálků, nenalezení všech kořenových kanálků a podobně).
Postup ošetření je totožný s endodontickým ošetřením. Odlišností je pak nutnost dokonalého vyjmutí infikované kořenové výplně, což může délku ošetření značně prodloužit. Rovněž je zde vyšší riziko neprůchodnosti kořenových kanálků (často přítomný oddělený nástroj, obliterace, zářezy ve stěnách po předchozím ošetřením) a tím vyšší riziko neúspěchu.
Prognóza reendodontického ošetření je velmi variabilní v závislosti na komplikovanosti zákroku. Úspěšnost reendodontického ošetření se pohybuje v rozsahu 70 -75%.
Vlastní zub v dutině ústní nenahradí žádná aktuálně dostupná náhrada. Endodontické / reendodontické ošetření je tedy volbou číslo jedna. Teprve při selhání endodontické / reendodontické terapie je doporučena náhrada zubu autotransplantátem / implantátem / můstkem / snímatelnou náhradou.
Digital smile design. Virtuální ortodontický set-up. Navigovaná implantace. 3D design protetických prací. Mikroskopická endodoncie. Kompletní digitální workflow.
TechnologieVšechny obory pod jednou střechou. Na vašem léčebném plánu se nepodílí pouze jeden lékař. Konzultace, spolupráce, kvalita bez kompromisů.
Poznejte náš tým